пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co mocno nie zaznaczy krawędzi trawnika bądź rabaty jak małe żywe sztachety.

Nadzwyczaj duże, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki a także ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzeszki. Gdy pragniemy zęby nasze roślinne plot było bardzo rosłe zaś jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z limaku pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic tak nie uwydatni linii trawnika czy tez kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe często nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w określonych grządkach, niewielkie krzewy umieją utrzymać zielone zaplecze w ryzach ewentualnie zasłonią gołe placki gleby. Dobrze ukształtowany nieduży żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niskie względnie postawne roślinne ploty wolno pozyskać z krzewów zimozielonych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy często są o wiele bardziej kosztowne niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej akceptuje cień cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, wszak jego metamorfozę Fastigiata Robusta wolno odłożyć pojedynczo.Powinien się migiem dojrzewał zaś zatrzyma kolumnowy kształt.

Jeżeli wasz zakątek jest bardzo ciemny, powinno się aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych klasów maja klasy o jasnych względnie wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej zrozumiale w słońcu, tymczasem nawet w śladzie liście ostają dosyć jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий