понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, niemniej nierzadko służą tez za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenie Winylowe buduje się w słonecznych miejscach, w których migiem rosną oraz silnie się zagęszczają. Co niemiara wdzięku maja także takie żywe ploty, które wiodą poprzez cieniste zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer obok takiego parkanu uspokaja a także relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same rosną, częstokroć także ekspansywnie rozkwitają, lecz wymagają tez sporo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastiku zdołają być niezmiernie smukłe, chociaż wypada je regularnie obcinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bo takie plot komponuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi susze,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku z Piaseczna stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий