среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na plot i bramkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na balustrady PVC na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również siekać na sześciany o regularnych zarysach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki Winylowe wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia plastykoweŁomży na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z PCV na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa wznosi się z kamieni wielorakiego konturu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o nierównych konturach, trzeba je właściwie dobierać tzn. tak, aby postać każdego kolejnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий